Szemészeti konvergencia. Monitor és a szem - Belvárosi Optika
Szemerő filmtabletta A konvergencia-elégtelenség elnevezés egy olyan állapotot jelöl, melyben az érintett személy nem gyermek látása a két szeme által szemészeti konvergencia szöget megfelelően növelni, azaz az arcához közel lévő dolgokra megfelelően fókuszálni.

Janice Wensveen, a Houston Egyetem Szemészeti Kollégiumának munkatársa szerint a betegség korcsoporttól függően az emberek százalékát érinti. A konvergencia-elégtelenség leggyakrabban iskoláskorban okoz először kellemetlenséget, az érintett gyerekek - mivel nem látják élesen az eléjük helyezett szöveget - olvasás közben hamar elfáradnak, eltévesztik, hol tartottak, fejfájásról, homályos látásról, fáradtságról, kettőslátásról panaszkodnak.

Ezek a gyerekek épp ezért általában nem szeretnek olvasni, elkalandozik a figyelmük, felállnak a helyükről, nehezen lehet rávenni őket az olvasásra, tanulásra. Érthető, hogy emiatt a szülők, tanárok és orvosok sokszor úgy gondolják, a gyermek szemészeti konvergencia hiperaktivitásban szenved, és ennek megfelelően is kezelik, holott a felismert konvergencia-elégtelenség igen egyszerűen gyógyítható lenne.
Kancsalság Kancsalságról akkor beszélünk, ha a két szem nézővonala nem találkozik a fixált pontban, a szemek nézővonalai a távolba tekintve nem párhuzamosak, hanem szemészeti konvergencia zárnak be. Az eltérő nézővonalú szemet kancsalító, a másikat fixáló szemnek nevezzük. A nézővonalak által bezárt szög a kancsalsági szög. Kísérő kancsalság esetén az egyik szem változatlan kancsalsági szöggel kíséri a másikat, minden tekintési irányban, bénulásos kancsalságban a kancsalsági szög változó! A kísérő kancsalság kisgyermekeken keletkezik, a bénulásos kancsalság bármely életkorban előfordulhat.
Nem is kell szemészeti konvergencia más, csak egy ceruza. A beteget megkérik, hogy fókuszáljon a rajta lévő apró betűs feliratra, majd közelítse lassan az orrához úgy, hogy közben végig élesek maradjanak a betűk.

Az egyszerű gyakorlat kitartó ismétlésével - a szemizmok tréningezésével - jelentős javulás érhető el. A legtöbb ember azonban, bármilyen edzésről legyen szó, hajlamos a lustaságra. Ahogy magukra hagyva a testedzést is sokan halogatják, vagy teljesen kihagyják az életükből, úgy a konvergencia javítását célzó szemészeti konvergencia is csak kevés beteg végzi el megfelelő rendszerességgel otthon.

Az amerikai Nemzeti Szemészeti Intézet National Eye Institute, NEI kétszázhuszonegy év közötti beteg bevonásával vizsgálatot végzett az egyedül, illetve segítséggel végrehajtott tréning hatékonyságáról. A betegeket négy csoportba sorolták.
- Hyperopia megelőző kezelés
- Szakmaválasztás a pszichoanalízis szempontjából
- Látásélesség-szemüveg meghatározása
- A monitor előtt végzett munka során jelentkező főbb panaszok: fejfájás, szempanaszok vörösségszárazság, égés, viszketés melyek egy részének hátterében sokszor a nem megfelelő munkakörülmények állnak: rossz fényviszonyok, a légkondicionáló, a régi monitorok vibrálása.
- Szemmozgásos jelzőmozzanatok[ szerkesztés ] Akkomodáció.
- Koraszülöttség - éretlen idegrendszer, gyakoribb kísérő szemészeti betegségek Kancsalság, szemüvegesség előfordulása a családban Egyéb látáskárosodással járó szemészeti betegségek Csecsemőkori kancsalság.
- Beszélgetés a szemét orvossal A Diplopia, kettős látásként ismert, olyan vizuális tünet, amely kisebb vagy súlyos lehet.
Az első csoport csak otthon végezte a ceruza-tréninget, a második csoport az otthoni gyakorlás mellett számítógépes látásjavító programot is használt. A harmadik csoport tagjainak az otthoni gyakorlás mellett hetente egyszer egy órán keresztül szakember segített az "edzésben", míg a negyedik csoportnál placebo, azaz a gyógyulást valójában nem elősegítő látásgyakorlatokat írtak elő.

A 12 hetes kezelési periódus végén a szakember segítségével gyakorló csoportban a gyerekek 75 százalékánál teljes gyógyulás vagy jelentős javulás mutatkozott. Abban a csoportban, melynek tagjai csak otthon tréningezték szemizmaikat, ez az arány mindössze 43 százalék volt.
Színtévesztés teszt - hajduszoboszlohfe.hu
A másik két csoportban pedig mindössze 33 illetve 35 százalékban figyeltek meg jelentős javulást - olvasható a NEI klinikai vizsgálatokat ismertető honlapján. Wensveen szerint a konvergencia gyakorlásában a szemész szakember ugyanolyan szerepet tölt be, mint testedzésnél a személyi edző vagy a gyógytornász.

Együtt dolgozik a beteggel, és segíti abban, hogy szemizmait kényelmesen és minél hatékonyabban használhassa.