Emberi látómező
- Az állatok egy részénél, főként a zsákmányállatoknál a szemek egymásnak háttal, a fej két oldalán találhatók, mivel ez biztosítja a lehető legnagyobb látómezőt.
- Papp Júlia, szemész A látásélesség az éles látás számszerűsített értéke.
- Rosszul a látás a mikozis miatt?
- Látótér vizsgálat, Szemészeti vizsgálat - Medicover
- Látómező - Rövidlátás August
- Szemrák
- Milyen látás nem kap vezetői engedélyt
- Következő A látótér vizsgálata A szem látótere a külvilágnak az a szelvénye, amit az adott szem vizuálisan leképez.
HírekOptika Manapság, amikor az olcsóbb okostelefonokba is megapixeles kameramodulokat szerelnek emberi látómező gyártók — nem is beszélve a szélsőségekről, pl a Sony 48 megapixeles eszközéről —még a fényképezés iránt kevés affinitással bíró emberek is képben vannak nagyjából a digitális fotók felbontását illetően.
Felvetődhet a kérdés, hogy ha a telefonunk borsónyi kamerája és a mögötte lévő szenzor 12 megapixeles tehát 12 millió képpontból álló képeket tud rögzíteni, akkor milyen felbontású lehet a szemünk?
Az nyilvánvaló, hogy nem igazán hasonlítható össze a látásunkért felelős érzékszerv a zsebünkben megbújó telefon, vagy egy digitális fényképezőgép képalkotó rendszerével.

Ennek fő oka, hogy az emberi látás nem állóképeket rögzít. A szemünk által közvetített látványt az agy folyamatosan dolgozza föl, és a szemünk is folyamatosan mozgásban van, az előttünk lévő tér különböző szeleteit úgymond letapogatva — tehát sokkal inkább lehetne egy nagy látószögű mozgásérzékelős biztonsági kamera élőben streamelt képét analógiául venni.
Tovább bonyolítja a emberi látómező, hogy a látóterünknek csak egy aránylag kis központi része az, amit igazából élesen, részletgazdagon látunk, a perifériákról jóval kevesebb információ jut a retinán emberi látómező az agyunkba. Mondhatni a látómezőnkben a képfelbontás nem egyenletes, amit viszont az agyunk folyamatosan kompenzál.

És a látásélességről, látásromlásról, vakfoltokról akkor még nem is szóltunk, ezek mind olyan faktorok, amik befolyással vannak az emberi látásra. Mindezek ellenére érdekes — és elég bonyolult — gondolatkísérlet kiszámolni, hogy hány megapixeles a szemünk, azonban szerencsére megtette már ezt helyettünk Roger N. Clarkneves bolygókutató, a digitális képalkotás szakértője.

Most megpróbáljuk kissé nagyon leegyszerűsítve összefoglalni, mire jutott. Az előbbiekből az is következik, hogy az agyunkban keletkező kép magasabb felbontású, mint ahány fényérzékeny receptor található a szemgolyó hátsó falán, ezért inkább az agyunkban keletkező kép felbontását próbálta kiszámolni.

Sajnos ennek meghatározásában nincs kialakult konszenszus a fizikusok, optikusok, emberi látómező között; az értéke attól függ, hogyan használják a látásélesség tesztelésére kialakított rácsmintát. Különböző kutatók egy vonalat, vonalpárt, esetleg egy teljes ciklust vesznek az x meghatározásaként, aminek értékét ráadásul a fénymennyiség, a megvilágítás is befolyásolja.
Eszköztár: A látás perifériás folyamata A fény áthalad a szaruhártyán, az elülső csarnokon, a szemlencsén, az üvegtesten és végül a retinára érkezik. A fény a szaruhártya mellső felszínén, és a lencse elülső és hátsó felszínén szenved törést. A retinán keletkező kép fordított állású.
Igaz, hogy gondolatkísérlet eredménye, de ez azért elég sok. Úgy tűnik, hogy a nagy formátumú, síkfilmes kamerák felbontása vetekszik csak az emberi nyaki osteochondrosis szédülés látás felbontásával.

Aki teheti, vigyázzon szeme világára. A téma iránt behatóbban érdeklődőknek Michael Stevens emberi látómező videóját javasoljuk megtekintésre:.